Bármely infrafpaneles fűtési rendszer működése az emberi szem számára láthatatlan. Ugyanis a nem világító fűtőpanelek infravörös elektromágneses hullámokat bocsátanak ki, amelynek hullámhossza 780 nm és 1 mm között van. Hősugárzási tartománynak is nevezik és a Nap spektrumában ugyanúgy megtalálható, mint egy cserépkályhából vagy vasalóból áradó melegben.
Hatásmechanizmusukat illetően azonban nagyok a különbségek az egyes forró tárgyak fűtőképességében. A jól befűtött kályha vagy egy radiátor hőmérséklete ritkán emelkedik 60-70 °C fok főlé. Ez esetben főleg a forró tárggyal érintkező levegő melegszik fel; azaz hőcsere történik. Ellenben 90 fok főlőtt a hőleadás főleg kisugárzás révén történik.
Az infravörös hősugárzás legnagyobb forrása természetesen a napfény, amelyet még a fagyos télen is melegnek érzünk a bőrünkön. Snowboardosok és a síelők tapasztalata, hogy még a nagyon hideg, de napos levegőben sem fáznak. Testüket a sugárzás melegíti nem a levegő.
Ugyanez a fizikai elv érvényesül az otthoni infrafűtés alkalmazásában. Elektromos infrapaneleink hőhullámokat bocsátanak a látóterükben lévő összes tárgyra. Szinte ugyanúgy, mint a Nap. Amikor az infrahullámok elérik a felületet, hőenergia szabadul fel, függetlenül a környező levegő hőmérsékletétől.
Az őket érő sugarakat tárgyak elnyelik. Ettől felmelegszenek és a nyer hőt lassan átadják a környezetüknek. Ettől lesz meleg a szobában. De mivel az embereket is éri az infrapanel kisugárzása, hőérzetük magasabb, mint hagyományos fűtésnél. A levegő még csak 17-18 fokos, de a fűtőpanelektől 2-3 méterre az ott tartózkodók 21-22 foknak érzik.
Tehát: hogyan működik az infrafűtés?
Bár az infravörös fény nem látható, mert kívül esik az általunk látható spektrumon, mégis érezzük hatását. Az infrafűtőtestek azért melegítenek, mert a bőrünk, a ruháink vagy más tárgyak (bútorok) és felületek (padló, falak) elnyelik a sugarakat. Fűtőtőelemeink magasabb hőmérsékletű testek, melyek az elektromágneses sugárzás révén az energiát egy alacsonyabb hőmérsékletű testhez továbbítja.
Ilyen energiaátadáshoz nincs szükség érintkezésre vagy közegre a két test között. Az infra fűtőelemek vákuumban is működnek.
Az infratermékek osztályozása a sugárzás hullámhossza szerint történik
- Közeli vagy rövidhullámú infravörös melegítők azok, melyek magas izzószál-hőmérsékleten működnek 1200-1800 °C hőmérsékleten.
- A közepes hullámhosszú infrák 900-1200 °C körül működnek.
- A távoli vagy hosszabb hullámhosszú infravörös sugárzók 90-900 fok között
Kereskedelmi osztályozás (árucikk típusok):
- Infrasugárzók: 900-1200 fok
- sötétsugárzók 350 fok körül
- infrapanelek 90-110 fok
Az infrafűtés fő előnye a költség- és energiahatékonyság
Ezen technológia akár 50 %-kal csökkentheti az energiafogyasztást. Az alacsony energiaköltségek mellett a fűtőpanelek újrahasznosított anyagból készülnek. Használatuk javítja a vérkeringést és erősíti az immunrendszert (tökéletes a téli depresszió elleni küzdelemben).
Japán orvosok infravörös fűtőpaneleket is használnak a szív- és érrendszeri betegek gyógyítására. A penész sem telepszik meg az így fűtött száraz helyeken. Ez segíthet csökkenteni az allergiát, és mivel az infravörös melegítés nem keveri a levegőt, ez azt jelenti, hogy nincs porkeringés. Ez kedvez az asztmában szenvedőknek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.